چه سریال‌هایی درباره فوتبال ساخته شده است؟


تلویزیون در طی این سال‌ها از تب و تاب فوتبال دور نمانده است سریال‌هایی را با موضوعات مختلف فوتبال به روی آنتن برده است.

به خبرگزاری سینماخبردر بین رشته های ورزشی، فوتبال از جمله ورزش هایی است که به شدت مورد اقبال مردم جهان قرار گرفته است و جزء پولساز ترین و سرگرم کننده‌ترین رشته های ورزشی محسوب می شود.

هیجان تماشای فوتبال و مفرح بودن آن بی شباهت به تماشای یک مووی سینمایی و یا سریال خوب نیست از این رو تلویزیون و فوتبال هر دو با درصد بالای جذب مخاطب برمحوریت سرگرمی، هیجان، مفرح هستند و ساعات زیادی از روز را برای بینندگان پُر می کند.

در تب و تاب اجرا های جام جهانی 2018 روسیه، هر کشور با نمایندگان فوتبالی و مردم خود در کشور روسیه حضور دارند و قهرمانان کشورشان که ستاره هایشان هستند را تشویق می کنند، قهرمان سازی در فوتبال درست مانند پرداختن به ابرقهرمانان در قصه هاست. قصه هایی که گاهی درراستای درام عاشقانه، معضل اجتماعی، تاریخ، یا قهرمانان آن کشور شکل می گیرد و در مواقعی ، همین فوتبال سوژه جذابی برای پرداختن به مشکلات و جذابیت فوتبال می شود.

 

در سه دهه اخیر مووی‌هایی با محوریت فوتبال در تلویزبون تولید شده که برخی از آنها همچون «به سوی افتخار» ، «سه، پنج، دو»، «آخرین اجرا»، «پژمان»، «لژیونر» تا امروز از سال 1377 تا 1396 روی آنتن سیما رفته است.

«به سوی افتخار»

چراغ اولین مجموعه های فوتبالی را سیروس مقدم در دهه 70 روشن کرد و فوتبال ایران را با نشان دادن تمام حاشیه‌های این رشته ورزشی با محوریت یک مربی فوتبال به نام هادی خضوعی روی آنتن برد.

از حضور عقاب آسیا در قاب تلویزیون تا درخشش پسر بد سینمای ایران

این مجموعه یک مربی اخلاق‌مدار به سبک زنده‌یاد پرویز دهداری را روایت می کرد که پایبند اصول بوده و شاگردانش را نیز به رعایت آن ملزم می‌کرد. 

«سه، پنج، دو»

پس از سیروس مقدم، حسین سهیلی زاده کارگردان مجموعه های تلویزیونی این‌بار و در دهه 80 از ساخت مجموعه های درام خانوادگی و عاشقانه فاصله گرفت و با پرداختن به زندگی خانواده‌ «حشمت» نگاهی طنز به فساد در فوتبال، باند اجرا و … داشت.

از حضور عقاب آسیا در قاب تلویزیون تا درخشش پسر بد سینمای ایران

بخش‌ های ابتدایی کار که به معرفی شخصیت‌های اصلی حشمت و خانواده‌اش اختصاص داشت، بسیار خوب و جذاب از کار درآمد و منحنی مووینامه در بخش‌های یاد شده سیر صعودی داشت، اما درست پس از اتمام مراسم دفن عموی پولدار حشمت که ارثی 30 میلیارد تومانی برایش به جا گذاشته، کیفیت کار بشدت پایین آمدو به جای شخصیت‌پردازی، شاهد کاریکاتورهایی بودیم که تنها رویه ظاهری‌شان با واقعیت تطبیق دارد.

«پژمان»

در دهه نود «پسر بد سینمای ایران» وارد تلویزیون شد.  پژمان جمشیدی اجراکن اسبق پرسپولیس در مووینامه برادران قاسم خانی حاضر شد و با دیده شدن اجرا‌اش در سریال سروش صحت، در صحنه تئاتر و سینما اوج گرفت.

البته سریال «پژمان» به اقتضای موضوعی که داشت در هر قسمت شاهد حضور یکی از چهره های فوتبالی کشور بود و در میان موقعیت های طنز، بسیاری از مشکلات این رشته ورزشی را بیان کرد.

از حضور عقاب آسیا در قاب تلویزیون تا درخشش پسر بد سینمای ایران

مجموعه تلویزیونی «پژمان» به کارگردانی سروش صحت و تهیه کنندگی محسن چگینی روی آنتن شبکه سه رفت.

«آخرین اجرا»

مجموعه تلویزیونی «آخرین اجرا» نام مجموعه طنزی است که توهمات جوانی بیست ساله را به نمایش گذاشته است. قباد که در رویاها و توهمات خودش زندگی می‌کند و آرزو دارد که یک شبه ره صد ساله را برود و به ستاره‌ای مشهور تبدیل شود، تصمیم می‌گیرد که وارد دنیای فوتبال شود اما پس از پیوستنش به یک تیم لیگ برتر، اتفاقات جالبی برای او رخ می‌دهد. 

از حضور عقاب آسیا در قاب تلویزیون تا درخشش پسر بد سینمای ایران

این سریال به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و تهیه کنندگی عزیز علیزاده به سفارش گروه اجتماعی شبکه تهران در تیر ماه ۱۳۹۳ کلید خورد و اجراگرانی چون امیرحسین رستمی در نقش سیاوش رستمی، بهاره افشاری در نقش نسترن، روناک یونسی در نقش شعله، آتش تقی‌پور در نقش جواد، زویا امامی در نقش مهین، مانی نوری در نقش قباد، فاطیما بهارمست در نقش لیلا، مهران ضیغمی در نقش خشایار، ساعد هدایتی در نقش قیدی، لادن پروین در نقش خانم خسروی، امین هاشمی، محمدرضا رهبری و با حضور رضا توکلی در نقش آقای بوستانی، مهدی سلوکی و… از جمله اجراگرانی هستند که در سریال «آخرین اجرا» به ایفای نقش پرداختند.

«لژیونر»

لژیونر نام مجموعه تلویزیونی به کارگردانی مسعود آب پرور و نویسندگی پیمان عباسی است که با محوریت قرار دادن مسائل اجتماعی و موضوعات خانوادگی روایتگر مسائل مورد علاقه جوانان در بستر ورزش است.

محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی، زهیر یاری، هلیا امامی، ساغر عزیزی، اتابک نادری، پیام احمدی نیا، آذین رئوف، حامد آهنگی و… از جمله اجراگران اصلی این سریال هستند.

از حضور عقاب آسیا در قاب تلویزیون تا درخشش پسر بد سینمای ایران

مووینامه سریال را پیمان عباسی نوشته و درباره دو دوست به نام‌های بهمن (حسن پورشیرازی) و توفیق (محمدرضا شریفی‌نیا) است که مثل دو برادر به هم نزدیک، اما از نظر شخصیتی بسیار از هم دور هستند. این دو دوست (بهمن و توفیق) در دو شاخه مختلف مرتبط با رشته ورزشی فوتبال فعالیت می کنند.

لازم به ذکر است؛ به غیر از سریالهایی که با موضوع فوتبال و حواشی آن تولید شده است، بسیاری از فوتبالیست ها، مانند علی پروین، آرش برهانی، حمید درخشان و … در مدت زمان کوتاهی مقابل دوربین کارگردان های سیما رفته‌اند.

انتهای پیام/

26
ژوئن 2018
نویسنده
دسته‌ها اخبار فیلم
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

دیدگاه‌ها بسته است.