شهری که به نام پول معروف است + تصاویریکی از شهر‌هایی که در توابع بخش کجور شهرستان نوشهر استان مازندران قرار گرفته است، با نام پول شناخته می‌شود.

به خبرگزاری سینماخبراستان مازندران به مرکزیت شهر ساری در کرانه‌های دریای خزر قرار گرفته است. این استان ۲۲ شهرستان چون آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، جویبار، چالوس، کلاردشت، رامسر، ساری، سوادکوه، تنکابن، عباس‌آباد، فریدون‌کنار، قائم‌شهر،گلوگاه، محمودآباد، میان‌دورود، نکا، نوشهر و نور را دربرگرفته است. شهرستان نوشهر از غرب به شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان نور،از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز منتهی می‌شود.این شهرستان دربرگیرنده ۲ بخش با نام‌های بخش مرکزی شهرستان نوشهر و ۶ بخش کجور شهرستان نوشهر، دهستان با نام‌های بلده کجور، خیرود کنار، کالج، پنجک رستاق، توابع کجور و زانوس رستاق و ۳ شهر با نام‌های نوشهر، پول و کجور است.

پول کجاست؟(ویژه نوروز)

بنابراین خبرگزاری، پول از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر است. این شهر که در غرب استان مازندران واقع شده است، از لحاظ ارتباطی از یک طرف به جاده چالوس و از طرف دیگر به نور و آب‌پری منتهی می‌شود. از راه‌های دیگر دسترسی به این شهر می‌توان به مسیر خاکی و جنگلی روستای ویسر به نوشهر اشاره کرد. کلمه پول در زبان کردی به معنای گروه و دسته است و بیشتر مردم شهر پول به زبان کردی کرمانشاهی صحبت می‌کنند. این مردم نزدیک به ۲ قرن قبل از منطقه بیجار کردستان به منطقه‌ای که شهر پول در آن قرار گرفته است، مهاجرت کرده‌اند. بخشی از مردم پول نیز به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند.

پول کجاست؟(ویژه نوروز)

شایان ذکر است  از جاذبه‌های گردشگری شهر پول می‌توان به دیو‌چشمه، چشمه طالقان، چشمه پلخانی،کوه فراخ، کوه زردکمر و کوه بشم اشاره کرد.

پول کجاست؟

خاطرنشان می‌شود گردشگرانی که در نوروز می‌خواهند به شهر پول سفر کنند می‌توانند از مسیر خاکی و جنگلی روستای ویسر به این شهر بروند.

 


انتهای پیام/

31
مارس 2018
نویسنده
دسته‌ها اخبار فیلم
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

دیدگاه‌ها بسته است.