سینمای کودک به ویترین مناسب نیاز دارد/ قوانین نانوشته دست و پای موویسازان را می‌بندد


یک کارگردان سینما گفت: سینمای کودک برای اکران نیازمند مکان و زمان مناسبی برای ارائه و عرضه است.

به خبرگزاری سینماخبر  فرزاد اژدری کارگردان سینما، در خصوص جشنواره مووی کودکان و نوجوانان و ضرورت برگزاری آن، ؛ گفت: این جشنواره محلی برای یک گردهمایی موویسازان و متخصصان حوزه است. اگر نباشد، تولیدات سینمای کودک و نوجوان بستری برای دیده شدن ندارند و همین امر باعث از یاد رفتن یک رویکرد در سینمای ایران می‌شود. در واقع جشنواره مووی کودک می تواند ویترینی مناسب برای دیده شدن مووی های این حوزه باشد. هر سال شاهد اعتراضات در خصوص برگزاری جشنواره کودکان و نوجوانان هستیم مبنی بر اینکه چرا وقتی تولید نداریم، باید جشنواره برگزار شود. این در حالی است که هر سال با تعداد زیادی آثار سینمایی در این حوزه روبرو می‌شویم.

وی در ادامه به کیفیت آثار اشاره کرد و افزود: کیفیت همیشه مهمتر از کمیت است؛ ولی زمانی که کار به تولید آثار کودکان می‌رسد از کیفیت کاسته می‌شود. موویساز به جای استفاده از اجراگران و عوامل حرفه ای، از دوستان و آشنایان برای جمع کردن کار استفاده می‌کند تا هزینه کمتری صرف شود. همین کوتاهی‌ها کیفیت کار را کاهش می‌دهد و شکست در گیشه‌های سینما را با خود به همراه می‌آورد. بچه‌ها آنقدر باهوش هستند که چنین آثاری را برای دیدن انتخاب نکنند.

اژدری همچنین، به بودجه شش میلیاردی جشنواره کودک اشاره کرد و گفت: مووی‌های کودک اگر بخواهند مورد توجه بچه‌ها باشند، نیازمند بودجه زیادی هستند. شش میلیارد هزینه برای جشنواره کودک زیاد نیست و صرف بالا بردن و ارتقای کیفی آثار خواهد شد. متاسفانه پیش فرض افراد نفروختن آثار تولید شده در این ژانر است. همین قضاوت‌های زودهنگام باعث پایمال شدن تولیدات می‌شود. کارگردان باید اثر خوبی تولید کند تا آن مووی بتواند در گیشه موفق باشد و پخش کننده‌ها با اطمینان خاطر به این حوزه ورود کنند.

این کارگردان در ادامه به زمان اکران‌ مووی های کودک اشاره و بیان کرد: وقتی این تفکر جا بیفتد که تنها زمان مناسب برای اکران مووی‌های کودک مهر ماه است، دیگر نمی‌توان انتظار داشت که این حوزه بتواند در جایگاه خود به موفقیت برسد. وقتی تصمیمات از قبل تعیین شده برای مووی‌ها گرفته شود، مجال دیده شدن خوب به مووی ها را نمی‌دهند. با وجود اینکه مووی‌های کودک همچون دیگر مووی‌ها توانایی دیده شدن را دارند و این زمان بندی‌ها به سینمای کودک آسیب می‌زند. مووی خوب هر زمان که اکران شود مخاطب خود را به سینما می‌کشاند و این قانون‌های نانوشته و تصورات غلط است که دست و پای موویسازان را می‌بندد.

انتهای پیام/

03
سپتامبر 2018
نویسنده
دسته‌ها اخبار فیلم
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

دیدگاه‌ها بسته است.