سینمای ما در حوزه زیرساخت ایرانی نیست/ نتوانستیم یک مارک صندلی برای سینماها طراحی کنیم!یک کارگردان سینما گفت: سینمای ما در حوزه زیرساخت مطلقاً ایرانی نیست و تجهیزاتی که در کارها می بینیم هم داخلی نیستند.

به خبرگزاری سینماخبربیژن میرباقری کارگردان سینما، در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  به نحوه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی در عرصه سینما پرداخت و اظهار کرد: کالا صرفاً نباید یک وسیله یا شیء ارزشمند تلقی شود. کالا در همه حوزه ها قابل تعریف است. هر آن چیزی که ایرانی ها می سازند را می توان کالا اطلاق کرد؛ مثلاً در حوزه فرهنگ تولیدات سینما، کتاب،‌ نویسندگان و سایر موارد نیز می توانند به مثابه کالای ایرانی تلقی شوند. اگر بخواهیم حمایت از کالای ایرانی را ترجمه کنیم، به نظرم در خیلی از حوزه ها صادق است.

وی تصریح کرد: البته در سینما بسیار ضعف داریم و باید دقیق ارزیابی و بررسی کنیم. سینمای ما در حوزه زیرساخت مطلقاً ایرانی نیست؛ تجهیزاتی که در کار می بینیم، ایرانی و داخلی نیست. ما حتی نتوانستیم یک مارک صندلی خوب برای سینماها طراحی کنیم! برای حل این مشکلات بهتر است به لایه فرهنگی ماجرا و حمایت از سینمای ایران برگردیم. شاید یکی از ساده ترین راه حل ها برای حمایت از سینما، نمایش مووی های ایرانی در تلویزیون باشد، نه تنها پخش مووی های سینمایی روز که پخش تیزرهای سینمایی و ترغیب مردم به رفتن به سینما؛ همه و همه در حمایت از سینما به عنوان یک کالای فرهنگ ساز موثر است. به هر حال می شود از این کالای فرهنگی به عنوان یک کالای ایرانی، حمایت کرد.

کارگردان مووی سینمایی «ربوده شده» در خصوص رسالت اجراگرانی که حق انتخاب دارند، گفت: اجراگر اثرگذار کسی است که شخصیت اجتماعی دارد؛ یعنی حرکت اجتماعی می کند. این را بدانیم که شبکه های اجتماعی شاید آدرس غلط دهند، برای اینکه تماشاچی به سالن گرایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه گاهی باید به تجربه اعتماد کرد، بر لزوم توجه سینماگران به نظر پیشکسوتان تاکید کرد. او در این باره گفت: ممکن است من با سن کم، پیشنهاد خام دستانه بدهم، اما دیگران که تجربه بیشتری دارند آن را نپذیرند. باید از زاویه نگاه آنها هم مسائل را ارزیابی کنیم. شاید در این صورت به نتایج بهتری برسیم.

میرباقری در پایان در پاسخ به اینکه جشنواره جهانی فجر چگونه می تواند به سینمای ایران کمک کند، تصریح کرد: جشنواره جهانی مووی فجر باید به طور مداوم برگزار شود و شکل منطقه ای خودش را حفظ کند. ما درباره اینکه چگونه می توانیم مووی‌های خود را صادر کنیم، ساز و کارهای مختلفی را امتحان کردیم. به هر حال ارائه و اجرای این راهکارها، تنها در حوزه وظایف جشنواره نیست و در حوزه مدیریت سینمای کشور است.

انتهای پیام/

اظهار نظر کارگردان سینما درباره لزوم حمایت از کالای فرهنگی ایرانی

06
مه 2018
نویسنده
دسته‌ها اخبار فیلم
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

دیدگاه‌ها بسته است.